Co je Brno Brass Fest?

Brno Brass Fest je jediný žesťový festival mezinárodního přesahu v ČR. Založila ho v roce 2021 agentura Prokoncert agency s.r.o. Festival se specializuje na žesťovou hudbu a veškerý program se koná v Brně. Festival navazuje na tradici hry na žesťové nástroje na Moravě, dává příležitost současným špičkovým sólistům i souborům a přináší na brněnskou kulturní scénu světové fenomény. Termín Brno Brass Fest se ustálil na polovinu června, konkrétně 13.-16. 6. 2024.

Na koho se můžu těšit?

Na festivalu se představují sólisté, orchestry i kapely různých žánrů – klasická hudba, jazz, balkánská dechovka, ale samozřejmě dechové hudby a další mainstreamové žánry. Pojítkem jsou, jak už název festivalu udává, žesťové nástroje – trubka, lesní roh, trombon, tuba a jim příbuzné nástroje.

Jak festival probíhá?

Koncertní činnost je hlavní náplní, ovšem nemalou část věnuje festival edukaci, různým jam session, přehlídkám či hudebním zajímavostem. Několik koncertů je pro obecenstvo zdarma (sobotní program na náměstí Svobody nebo program na pódiu na brněnské přehradě), na další program lze zakoupit vstupenky online.

Proč zrovna Brno Brass Fest?

Brno Brass Fest je příležitostí pro setkávání a výměnu uměleckých i posluchačských zkušeností. Festival Brnu přínáší umělce vysoké kvality ze zahraničí, ale především z České republiky. V roce 2023 se festival zaměřil především na tuzemskou scénu, aby podpořil především místní umělce i ekonomiku. V letošním roce 2024 se týmu festivalu Brno Brass Fest podařilo přilákat do Brna fenomenální těleso German Brass, které vystoupí na závěrečném koncertu 16. 6. na nádvoří hradu Špilberk.